STAGIUNEA 2015 - 2016



Spectacolele lunii februarie 2016:

EVGHENI ONEGHIN | Piotr Ilici Ceaikovski
LACUL LEBEDELOR | Piotr Ilici Ceaikovski | PREMIERĂ
SUNETUL MUZICII | Muzica de Richard Rodgers & Versurile de Oscar Hammerstein II
IN LOVE WITH OPERA | Seară de musical la Iullius Mall
LACUL LEBEDELOR | Piotr Ilici Ceaikovski
BĂRBIERUL DIN SEVILLA | Gioacchino Rossini
EVGHENI ONEGHIN | Piotr Ilici Ceaikovski
ANA LUGOJANA | Filaret Barbu
TRAVIATA | Giuseppe Verdi
FATA BABEI ȘI FATA MOȘULUI | Florin Comișel




DUMINICĂ, 7 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30



PIOTR ILICI CEAIKOVSKI
EVGHENI ONEGHIN

Operă în trei acte
Spectacol interpretat în limba rusă


GEANI BRAD  - Evgheni Oneghin
IRINA SĂNDULESCU BĂLAN  - Tatiana
TIBERIUS SIMU (invitat)  - Lenski
LAURA ESSIG (invitată)  - Olga
FLORIN SÂMPELEAN  - Gremin
LILIANA NECIU  - Larina
NATALIA CONSTANTIN (invitată)  - Filipievna
RUSLAN BÂRLEA (invitat)  - Triquet
IOAN STANCU  - Zaretsky
CORNELIU HUȚANU  - Căpitanul
IONUȚ DAVID  - Un ţăran
DAN DUMITRANA  - Guillot
 


CORUL, BALETUL ȘI ORCHESTRA OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA

 
TIBERIU SOARE (invitat)  - Dirijor
MIHAELA BOGDAN  - Regia artistică
VIORICA PETROVICI (invitată)  - Scenografia
MĂDĂLINA MÂNZAT (invitată)  - Lighting Designer
 
LUCIAN DUȘA  - Pregătire muzicală
OVIDIU MOLDOVAN  
LELIA SERAFINCEANU  
NATALIA CONSTANTIN  - Consultant lingvistic
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
VASILE SOLOMON  - Coregrafia
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Mișcarea scenică
DAN LUPEA  - Regie scenă culise
FLAVIU MOGOȘAN  - Sufleori
MONICA DENIȚIU  


Spectacolul are două pauze și se încheie în jurul orei 22.00

 




MIERCURI, 10 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30





PIOTR ILICI CEAIKOVSKI
LACUL LEBEDELOR
PREMIERĂ

Balet în patru acte


ANDREEA JURA  - Odette-Odile
DAN HAJA  - Siegfried
VLAD MAIER  - Bufonul
LUCIAN BACOIU  - Rothbart
MARIUS TODA  - Profesorul de dans
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Regina mamă


DOINA ANAMARIA FLOREA, ADELINA FILIPAȘ, AUGUSTIN GRIBINCEA, - Pas de trois


GIULIA PES, DIANA GROZA, RALUCA PERDE, DIANA OROIAN, VASIANA SĂLĂJAN - Paji


RODICA BACOIU, DORINA LUCACIU, OFELIA MĂRGINEAN, LAURA POP, ANDRADA PĂTRÂNJEL,
CAMELIA RAȚIU, IULIANA DANE, POLINA STĂNESCU, PATRICIA CENAN, INGRID POKA, DALIA COSTEA,
ROMULUS PETRUȘ, VALENTIN MIHĂILĂ, RĂZVAN BOAR, ROBERT KALMAN, FLORIN IANC,
PAUL CUIBUS, ALEX DOBRE, TUDOR STUPAR, VLAD MOLDOVAN, RADU SÂNTIMBREAN - Vals și Poloneză


CRISTINA TODA, ANTONELA OANCEA, ENIKO FARCAȘ, ALINA NEGRU, CRISTINA BOBOC, LIANA TALOȘ - Suita Reginei


LAURA POP, OFELIA MĂRGINEAN, PATRICIA CENAN, ANDRADA PĂTRÂNJEL - Lebede mici


ADELINA FILIPAȘ, DOINA ANAMARIA FLOREA, RODICA BACOIU, ANDRADA ION, DORINA LUCACIU - Lebede mari


ADELINA FILIPAȘ, DOINA ANAMARIA FLOREA, RODICA BACOIU, IULIANA DANE - Mirese


DORINA LUCACIU, PETRA TRĂILĂ, ROMULUS PETRUȘ, VALENTIN MIHĂILĂ - Dans spaniol


LAURA POP, PATRICIA CENAN, VLAD MAIER - Dans napolitan


GABRIELA SIMA, FLORIN IANC - Dans maghiar


OFELIA MĂRGINEAN, AUGUSTIN GRIBINCEA - Mazurka
 
RADU DUNCA  - Solo vioară
VLAD RAȚIU  - Solo violoncel
GRIGORE CIOBANU  - Solo trompetă
DELIA BĂCNEANU  - Solo harpă
 


ORCHESTRA ȘI ANSAMBLUL DE BALET AL OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA




PARTICIPĂ UN GRUP DE ELEVI DE LA LICEUL DE COREGRAFIE ȘI ARTĂ DRAMATICĂ "OCTAVIAN STROIA" CLUJ-NAPOCA

JÓZSEF HORVÁTH  - Dirijor
VASILE SOLOMON  - Regia și Coregrafia, adaptare după Lev Ivanov
MIHAI VĂLU (invitat)  - Scenografia
 
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Asistent coregraf
DAN LUPEA  - Regie scenă culise


SPECTACOL REALIZAT CU SPRIJINUL FUNDAȚIEI CULTURALE "SIMONA NOJA"

 




SÂMBĂTĂ, 13 FEBRUARIE 2016,
ORA 11.00


Muzica de Richard Rodgers
Versurile de Oscar Hammerstein II

SUNETUL MUZICII
(THE SOUND OF MUSIC)

Libretul de HOWARD LINDSAY și RUSSEL CROUSE
sugerat de "The Trapp Family Singers"
de Maria Augusta Trapp


Prezentat prin aranjament cu JOSEF WEINBERGER LIMITED
în numele R & H Theatricals din New York


Spectacol interpretat în limba engleză, cu texte vorbite în limba română.




IULIA MERCA  - Maria Rainer
FLORIN SÂMPELEAN  - Căpitanul Georg von Trapp
LILIANA NECIU  - Maica Superioară
SORIN LUPU  - Max Detweiler
DANIELA CHIȘBORA  - Baroana Elsa Schraeder
ALICE BACALU (invitată)  - Liesl von Trapp
VLAD CORB(invitat)  - Friedrich von Trapp
KARINA MITRANA (invitată)  - Louisa von Trapp
DANIEL LAZĂR(invitat)  - Kurt von Trapp
NATALIA BARZ (invitată)  - Brigitta von Trapp
DIANA AȘTILEAN (invitată)  - Marta von Trapp
DIANA BARZ (invitată)  - Gretl von Trapp
ADONIS TANȚA (invitat)  - Rolf Gruber
RAMONA BOLOJAN (invitată)  - Sora Berta
DANIELA TRICU  - Sora Margareta
LIANA SFÂRLEA  - Sora Sofia
BOGDAN NISTOR  - Domnul Zeller
ELENA POTOPEA  - Doamna Schmidt
VASILE CIONCA  - Franz
LIVIU OLTEAN  - Baronul Elberfeld
TATIANA OLTEAN  - Baroana Elberfeld



INVITAŢI: copii din CORUL "JUNIOR - VIP" al Liceului de Muzică "Sigismund Toduţă" Cluj- Napoca
   
ADRIAN MORAR  - Dirijor
MIHAELA BOGDAN  - Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenograf
ROLAND PODAR  - Coregrafia
   
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
ANCA MONA-MARIAȘ  - Pregătirea muzicală a copiilor din CORUL "JUNIOR - VIP"
DAN LUPEA  - Regie scenă culise
VINCZE BEÁTA  - Sufleor

 




DUMINICĂ, 14 FEBRUARIE 2016,
ORA 19.00
SEARĂ DE MUSICAL LA IULIUS MALL





IN LOVE WITH OPERA



PAULA IANCIC (invitată)  - Soprană
IULIA MERCA  - Mezzosoprană
TIBERIUS SIMU (invitat)  - Tenor
VLAD MORAR (invitat)  - Bas
 
MARIUS HRISTESCU (invitat)  - Dirijor
 
SILVIA PAPADOPOULOS  - Regie scenă culise


În program
Selecțiuni din The Phantom of the Opera, My Fair Lady, Miss Saigon, Cats, The Sound of Music, Chicago, Les Misérables

 




MIERCURI, 17 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30





PIOTR ILICI CEAIKOVSKI
LACUL LEBEDELOR


Balet în patru acte


ANDREEA JURA  - Odette-Odile
DAN HAJA  - Siegfried
VLAD MAIER  - Bufonul
LUCIAN BACOIU  - Rothbart
MARIUS TODA  - Profesorul de dans
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Regina mamă


DOINA ANAMARIA FLOREA, ADELINA FILIPAȘ, AUGUSTIN GRIBINCEA - Pas de trois


GIULIA PES, DIANA GROZA, RALUCA PERDE, DIANA OROIAN, VASIANA SĂLĂJAN - Paji


RODICA BACOIU, DORINA LUCACIU, OFELIA MĂRGINEAN, LAURA POP, ANDRADA PĂTRÂNJEL,
CAMELIA RAȚIU, IULIANA DANE, POLINA STĂNESCU, PATRICIA CENAN, INGRID POKA, DALIA COSTEA,
ROMULUS PETRUȘ, VALENTIN MIHĂILĂ, RĂZVAN BOAR, ROBERT KALMAN, FLORIN IANC,
PAUL CUIBUS, ALEX DOBRE, TUDOR STUPAR, VLAD MOLDOVAN, RADU SÂNTIMBREAN - Vals și Poloneză


CRISTINA TODA, ANTONELA OANCEA, ENIKO FARCAȘ, ALINA NEGRU, CRISTINA BOBOC, LIANA TALOȘ - Suita Reginei


LAURA POP, OFELIA MĂRGINEAN, PATRICIA CENAN, ANDRADA PĂTRÂNJEL - Lebede mici


ADELINA FILIPAȘ, DOINA ANAMARIA FLOREA, RODICA BACOIU, DORINA LUCACIU, IULIANA DANE - Lebede mari


ADELINA FILIPAȘ, DOINA ANAMARIA FLOREA, RODICA BACOIU, ANDRADA ION, IULIANA DANE - Mirese


DORINA LUCACIU, PETRA TRĂILĂ, ROMULUS PETRUȘ, VALENTIN MIHĂILĂ - Dans spaniol


LAURA POP, PATRICIA CENAN, VLAD MAIER - Dans napolitan


GABRIELA SIMA, FLORIN IANC - Dans maghiar


OFELIA MĂRGINEAN, AUGUSTIN GRIBINCEA - Mazurka
 
RADU DUNCA  - Solo vioară
VLAD RAȚIU  - Solo violoncel
GRIGORE CIOBANU  - Solo trompetă
DELIA BĂCNEANU  - Solo harpă
 


ORCHESTRA ȘI ANSAMBLUL DE BALET AL OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA




PARTICIPĂ UN GRUP DE ELEVI DE LA LICEUL DE COREGRAFIE ȘI ARTĂ DRAMATICĂ "OCTAVIAN STROIA" CLUJ-NAPOCA

JÓZSEF HORVÁTH  - Dirijor
VASILE SOLOMON  - Regia și Coregrafia, adaptare după Lev Ivanov
MIHAI VĂLU (invitat)  - Scenografia
 
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Asistent coregraf
DAN LUPEA  - Regie scenă culise


SPECTACOL REALIZAT CU SPRIJINUL FUNDAȚIEI CULTURALE "SIMONA NOJA"

 




VINERI, 19 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30


GIOACCHINO ROSSINI
BĂRBIERUL DIN SEVILLA
(IL BARBIERE DI SIVIGLIA)




SPECTACOL ANIVERSAR: 200 DE ANI DE LA PREMIERA OPEREI



GEANI BRAD  - Figaro, bărbier din Sevilla
IULIA MERCA  - Rosina, pupila lui Bartolo
TONY BARDON  - Contele Almaviva
CRISTIAN HODREA  - Don Bartolo, doctor în medicină
PETRU BURCĂ - Don Basilio, maestru de muzică
LAURA ESSIG (invitată)  - Berta, cameristă
GEORGE GODJA  - Fiorello, servitorul lui Almaviva
CORNELIU HUŢANU  - Un ofiţer
EMIL RĂDULESCU CHIOREANU  - Ambroggio
   
ADELA BIHARI  - Acompaniamentul recitativelor
 
MIHAELA CESA-GOJE (invitată)  - Dirijor
EMIL STRUGARU  - Regia artistică
ANDREI ŞCHIOPU  - Scenograf
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
INA HUDEA  - Preluare regia artistică
CRISTINA ALBU  - Regie scenă culise

Spectacolul are două pauze și se încheie în jurul orei 21.00



 




DUMINICĂ, 21 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30



PIOTR ILICI CEAIKOVSKI
EVGHENI ONEGHIN

Operă în trei acte
Spectacol interpretat în limba rusă


FLORIN ESTEFAN  - Evgheni Oneghin
IRINA SĂNDULESCU BĂLAN  - Tatiana
CRISTIAN MOGOȘAN  - Lenski
LAURA ESSIG (invitată)  - Olga
MARIUS BOLOȘ (invitat)  - Gremin
LILIANA NECIU  - Larina
ANDRADA IOANA ROȘU  - Filipievna
RUSLAN BÂRLEA (invitat)  - Triquet
IOAN STANCU  - Zaretsky
CORNELIU HUȚANU  - Căpitanul
IONUȚ DAVID  - Un ţăran
DAN DUMITRANA  - Guillot
 


CORUL, BALETUL ȘI ORCHESTRA OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA
 
GHEORGHE VICTOR DUMĂNESCU (invitat)  - Dirijor
MIHAELA BOGDAN  - Regia artistică
VIORICA PETROVICI (invitată)  - Scenografia
MĂDĂLINA MÂNZAT (invitată)  - Lighting Designer
 
LUCIAN DUȘA  - Pregătire muzicală
OVIDIU MOLDOVAN  
LELIA SERAFINCEANU  
NATALIA CONSTANTIN  - Consultant lingvistic
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
VASILE SOLOMON  - Coregrafia
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Mișcarea scenică
DAN LUPEA  - Regie scenă culise
FLAVIU MOGOȘAN  - Sufleori
MONICA DENIȚIU  


Spectacolul are două pauze și se încheie în jurul orei 22.00

 




MIERCURI, 24 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30

OPERETĂ



FILARET BARBU
ANA LUGOJANA

Operetă în două părți


DANIELA CHIȘBORA (debut)  - Ana Lugojana
SORIN LUPU  - Sandu Boldurean
MIHAI LAZĂR (invitat)  - Nica Iancu Iancovici
DANIELA TRICU  - Fany
RUSLAN BÂRLEA (invitat)  - Tony
ȘTEFANIA BARZ  - Tanti Maritzi
EMIL RĂDULESCU CHIOREANU  - Profesorul Nazarie
FLORIN SÂMPELEAN  - Moș Toma
IULIAN IOAN SANDU (invitat)  - Adolf Pfitzner
CĂLIN NIȚULESCU  - Contele Wertherpollo
ELENA POTOPEA  - Contesa Wertherpollo
BOGDAN NISTOR  - Baronul Török
LIANA SFÂRLEA  - Iulia Bereny
RADU LUCACIU  - Havassy
ALEXANDRU POTOPEA  - Mihai Răzuș
CELESTIN PANDREA  - Doi polițiști
HORAȚIU RUȘTI  
CORINA PĂȘTEAN  - O fată
VASILE CIONCA  - Un flăcău
IONUȚ DAVID  - Al doilea flăcău
MARIA GHIRCOIAȘ  - Bătrâna satului


CORUL, BALETUL ȘI ORCHESTRA OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA

MIHAELA CESA-GOJE (invitată)  - Dirijor
MIHAELA BOGDAN  - Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenograf
VASILE SOLOMON  - Coregraf
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Mișcare scenică
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
DAN LUPEA  - Regie scenă culise

Spectacolul are o pauză și se încheie în jurul orei 21.00



 




VINERI, 26 FEBRUARIE 2016,
ORA 18.30




GIUSEPPE VERDI
TRAVIATA
(LA TRAVIATA)


Spectacol interpretat în limba italiană

DIANA ȚUGUI  - Violetta Valèry, curtezană
COSMIN IFRIM (invitat)  - Alfredo Germont
OLEG IONESE  - Giorgio Germont
IULIA MERCA  - Flora Bervoix
CORINA PĂȘTEAN  - Annina
TONY BARDON  - Gastone, Viconte de Letorières
BOGDAN NISTOR  - Baronul Douphol
SIMONFI SANDOR  - Marchizul d’Obigny
PETRU BURCĂ  - Doctorul Grenvil
ANDREI ȘOFRON  - Giuseppe
IOAN STANCU  - Un comisionar și Servitorul Florei
 
LUBNAN BAALBAKI (invitat)  - Dirijor
EMIL STRUGARU  - Regia artistică
WITLINGER MARGIT  - Scenograf
ADRIAN MUREȘAN  - Coregrafia
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
INA HUDEA  - Preluare regia artistică
MARIUS TODA  - Asistent coregrafie
CRISTINA ALBU  - Regie scenă culise

Spectacolul are trei pauze și se încheie în jurul orei 21.30



 




LUNI, 29 FEBRUARIE 2016,
ORA 11.00
OPERETĂ PENTRU COPII




FLORIN COMIȘEL
FATA BABEI ȘI FATA MOȘULUI
PREMIERĂ

SPECTACOL REALIZAT ÎN PARTENERIAT CU TEATRUL DE PĂPUȘI "PUCK"


ANCA ALUAȘ  - Fata babei
DARIA LORENA (invitată)
OANA TRÎMBIȚAȘ (invitată)  - Fata moșului
ALEXANDRA HORDOAN
FLORIN POP  - Motanul
ADONIS TANȚA (invitat)
BOGDAN NISTOR  - Vulpoiul
BARBU ȘOFRON (invitat)
GEORGE GODJA (invitat)  - Cuptorul/ Flăcăul I
ZOLTAN MOLNAR (invitat)  - Copacul/ Flacăul II
RAMONA ATANASOAIE (invitată)  - Baba
CĂLIN MUREȘAN (invitat)  - Moșul
FRUNZINA ANGHEL (invitată)  - Capra
IONUȚ CONSTANTINESCU (invitat)  - Lupul
ROBERT GUTUNOIU (invitat)  - Ursul/ Flăcăul III
ANDREEA BOLOVAN (invitată)  - Zâna
 
MIHAI TOADER  - Clarinet
RAREȘ MUNTHIU  - Vioară
RAUL LENART  - Contrabas
 
FLAVIU MOGOȘAN  - Dirijor/ Moderator
IULIAN IOAN SANDU  - Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenografia
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Coregrafia
 
RENATA BURCĂ (invitată)  - Pregătire muzicală
CAMELIA CRIȘAN (invitată)  - Asistent regie artistică
SILVIA PAPADOPOULOS  - Regie scenă culise
BEÁTA VINCZE  - Sufleor

 



SPECTACOLELE SUNT TITRATE ÎN LIMBA ROMÂNĂ



Coregraf: VASILE SOLOMON.
Dirijor cor: CORNELIU FELECAN.
Asistent regia artistică: DAN LUPEA.
Asistent coregraf: ANCA OPRIȘ POPDAN, MARIUS TODA.
Concert maeștri: VLAD BACIU, RADU DUNCA.
Pregătirea muzicală: OVIDIU MOLDOVAN, LUCIAN DUȘA, ADELA BIHARI, LELIA SERAFINCEANU, DORINA CÂRLIG.
Operator titraj: DIANA BACIU.
Sufleori: MONICA MATEI DENIȚIU, FLAVIU MOGOȘAN.
Regie scenă culise: CRISTINA ALBU, DAN LUPEA.
Asistent regie scenă: SILVIA PAPADOPOULOS.




ÎNREGISTRAREA AUDIO, VIDEO ŞI FOTOGRAFIEREA ÎN TIMPUL SPECTACOLULUI SUNT STRICT INTERZISE.

DIRECŢIUNEA ÎŞI REZERVĂ DREPTUL MODIFICĂRILOR IMPUSE DIN MOTIVE OBIECTIVE. TOATE MODIFICĂRILE VOR FI ANUNŢATE PE SITE-UL OFICIAL AL INSTITUŢIEI.

BILETELE SUNT PUSE ÎN VÂNZARE LA AGENŢIA TEATRALĂ DIN PIAŢA ŞTEFAN CEL MARE NR. 14, TELEFON: 0264-592.466, DESCHISĂ ZILNIC ÎNTRE ORELE 11-17 ŞI CU 30 DE MINUTE ÎNAINTE DE ÎNCEPEREA REPREZENTAŢIEI, LA CASERIA DIN HOLUL OPEREI SAU LA LOCAŢIA MENŢIONATĂ PE AFIŞ. SÂMBĂTA ESTE ÎNCHISĂ.
DIN RESPECT PENTRU ARTIŞTI, INTRAREA LA SPECTACOLELE OPEREI NAŢIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA DUPĂ ORA DE ÎNCEPERE ANUNŢAŢĂ PE BILET, NU MAI ESTE PERMISĂ DECÂT LA PRIMA PAUZĂ. NEPREZENTAREA LA TIMP, LA SPECTACOL, NU DĂ DREPTUL LA RAMBURSAREA BILETULUI SAU LA UTILIZAREA SA LA O REPREZENTAŢIE ULTERIOARĂ.


Cluj-Napoca - oraş candidat pentru Capitală Culturală Europeană 2021


Fidelia  Ronda Medical  Rigips Romania

Art Grafic  VP Holding



PARTENERI MEDIA:
Art Act Magazine,
FĂCLIA de Cluj,
ROMÂNIA LIBERĂ,
RADIO ROMÂNIA CULTURAL,
RADIO Cluj,
RADIO RENAŞTEREA,
ZILE ŞI NOPŢI,
24 FUN,
ŞAPTE SERI,
Radio Impuls,
IULIUS MALL,
WELCOME2 CLUJ,
Carrefour,