STAGIUNEA 2015 - 2016



Spectacolele lunii aprilie 2016:

TURANDOT | Giacomo Puccini
BĂRBIERUL DIN SEVILLA | Gioacchino Rossini
CARMEN
ANOTIMPURILE | Antonio Vivaldi
FORȚA DESTINULUI | Giuseppe Verdi
SĂ CUNOAȘTEM OPERA! | Ziua Porților Deschise micilor spectatori
SHAKESPEARE 400
COPPÉLIA | Léo Delibes
REQUIEM PARASTAS | Marțian Negrea



DUMINICĂ, 3 APRILIE 2016,
ORA 18.30





GIACOMO PUCCINI
TURANDOT

Spectacol interpretat în limba italiană


JIN WANG (invitat)  - Dirijor
RAREȘ CRISTIAN TRIFAN  - Regia artistică
MIHAI CIUPE  - Scenograf
 
OLGA PERRIER (invitată)  - Turandot
MARIUS VLAD BUDOIU  - Calaf (Principele necunoscut)
DIANA ȚUGUI  - Liù, tânără sclavă
SIMONFI SANDOR (debut)  - Timur, Regele detronat al Tartariei
CRISTIAN HODREA  - Ping, Marele Cancelar
EUSEBIU HUȚAN (invitat, debut)  - Pong, Marele Bucătar
SORIN LUPU (debut)  - Pang, Marele Administrator
PETRU BURCĂ  - Un mandarin
RUSLAN BÂRLEA (invitat, debut)  - Împăratul Altoum
IOAN DAVID  - Principele Persiei
ADRIANA PONGRAC  - Călăul
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
INA HUDEA  - Preluare regia artistică
DAN LUPEA  - Asistent regia artistică
 - Regie scenă culise
 

Spectacolul are două pauze și se încheie în jurul orei 21.00



 




MIERCURI, 6 APRILIE 2016,
ORA 18.30





GIOACCHINO ROSSINI
BĂRBIERUL DIN SEVILLA
(IL BARBIERE DI SIVIGLIA)



MIHAELA CESA-GOJE (invitată)  - Dirijor
EMIL STRUGARU  - Regia artistică
ANDREI ȘCHIOPU  - Scenograf
 
GEANI BRAD  - Figaro, bărbier din Sevilla
OANA TRÎMBIȚAȘ (invitată)  - Rosina, pupila lui Bartolo
TIBERIUS SIMU (invitat)  - Contele Almaviva
CRISTIAN HODREA  - Don Bartolo, doctor în medicină
BENIAMIN POP (debut)  - Don Basilio, maestru de muzică
LAURA ESSIG (invitată)  - Berta, cameristă
GEORGE GODJA  - Fiorello, servitorul lui Almaviva
CORNELIU HUȚANU  - Un ofițer
EMIL RĂDULESCU CHIOREANU  - Ambroggio
 
ADELA BIHARI  - Acompaniamentul recitativelor
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
INA HUDEA  - Preluare regia artistică
CRISTINA ALBU  - Regie scenă culise

Spectacolul are două pauze și se încheie în jurul orei 21.45



 




VINERI, 8 APRILIE 2016,
ORA 18.30
BALET CU BANDĂ




Muzica: GEORGES BIZET- RODION SCEDRIN
CARMEN


Scenariul de balet: EMIL STRUGARU, după nuvela omonimă a lui PROSPER MÉRIMÉE


ADRIAN MUREȘAN  - Coregrafia
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Asistent coregraf
EMIL STRUGARU  - Regia artistică
ANDREI ȘCHIOPU  - Scenografia
 
DOINA ANAMARIA FLOREA  - Carmen
LUCIAN BACOIU  - Don José
ADELINA FILIPAȘ  - Ines, dansatoare
ROMULUS PETRUȘ  - Lucas, toreador
DAN ORĂDAN  - Ofițerul
AUGUSTIN GRIBINCEA,  - Contrabandiști
VALENTIN MIHĂILĂ,  
MIRCEA MUNTEANU  
CRISTINA TODA  - Dorotheea
MARIUS TODA  - Don José - pușcăriaș
MIRCEA CĂDARIU  - Scriitorul Prosper Mérimée
LAURA POP (rivala lui Carmen), DORINA LUCACIU, GABRIELA SIMA,CRISTINA BOBOC, OFELIA MĂRGINEAN, LIANA TALOȘ, INGRID POKA, PATRICIA CENAN, DIANA GROZA, ANDRADA PĂTRÂNJEL, DALIA COSTEA - Țigănci

RODICA BACOIU, ALINA NEGRU, IULIANA DANE, POLINA STĂNESCU,ROXANA COCIȘ - Spaniole


RADU SÂNTIMBREAN, PAUL CUIBUS, RĂZVAN BOAR, ROBERT KALMAN, ALEX DOBRE, TUDOR STUPAR - Spanioli
DANIEL MOGA  - Doi Soldați
ANTONIU MON  
DANIEL MOGA  - Lilas Pastia
 
INA HUDEA  - Preluare regia artistică
DAN LUPEA  - Regie scenă culise

Spectacolul are o pauză și se încheie în jurul orei 20.15



 




MIERCURI, 13 APRILIE 2016,
ORA 18.30
Spectacol de balet





ANTONIO VIVALDI
ANOTIMPURILE






VASILE SOLOMON  - Coregrafia. Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenografia
 

În program
Partea I: MINIATURI COREGRAFICE
Carl Maria von Weber - Invitație la dans:
ANDREEA JURA, DORINA LUCACIU, LAURA POP, ROXANA COCIȘ, PATRICIA CENAN, DALIA COSTEA, OFELIA MĂRGINEAN, DAN HAJA, LUCIAN BACOIU, AUGUSTIN GRIBINCEA, PAUL CUIBUS, VALENTIN MIHĂILĂ, MICHELE TIRAPELLE

Frédéric Chopin - Nocturnă:
ANDREEA JURA, DAN HAJA

Cesare Pugni - Pas de Deux (Diana și Achteon):
ADELINA FILIPAȘ, AUGUSTIN GRIBINCEA

Dumitru Fărcaș - Reverie: LIANA HANGU

Aram Haciaturian - Spartacus și Frigia:
ANDREEA JURA, DAN HAJA

Partea a II-a: ANOTIMPURILE de Antonio Vivaldi
Primăvara ("La Primavera") op. 8 nr.1:
PATRICIA CENAN - DAN HAJA, LAURA POP, OFELIA MĂRGINEAN, DORINA LUCACIU, DALIA COSTEA, ROXANA COCIȘ

Vara ("L'Estate") op. 8 nr. 2:
DOINA ANAMARIA FLOREA, VALENTIN MIHĂILĂ, MIRCEA MUNTEANU

Toamna ("L'autumno") op. 8 nr. 3:
ADELINA FILIPAȘ, DALIA COSTEA, DORINA LUCACIU, LUCIAN BACOIU, AUGUSTIN GRIBINCEA

Iarna ("L'inverno") op. 8 nr. 4:
ANDREEA JURA - DAN HAJA, OFELIA MĂRGINEAN, IULIANA DANE, CRISTINA BOBOC, LIANA TALOȘ, DIANA GROZA, POLINA STĂNESCU


DAN LUPEA  - Regia scenă culise
DORINA CÂRLIG  - Pregătirea muzicală

Spectacolul are o pauză și se încheie în jurul orei 20.30

 




DUMINICĂ, 17 APRILIE 2016,
ORA 18.30





GIUSEPPE VERDI
FORȚA DESTINULUI
(LA FORZA DEL DESTINO)


Spectacol interpretat în limba italiană


DEJAN SAVIĆ (invitat)  - Dirijor
RAREȘ CRISTIAN TRIFAN  - Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenograf
 
FLORIN SÂMPELEAN  - Marchizul de Calatrava
VERONICA FIZEȘAN (debut)  - Leonora
GEANI BRAD  - Don Carlo di Vargas
CĂLIN BRĂTESCU (invitat)  - Don Alvaro
ANDRADA IOANA ROȘU (debut)  - Preziosilla
CĂLIN COZMA (invitat)  - Padre Guardiano
BOGDAN NISTOR (debut)  - Fratele Melitone
ALEXANDRA HORDOAN  - Curra
PETRU BURCĂ  - Primarul
FLORIN POP  - Trabuco
SIMONFI SANDOR  - Chirurgul
 
ADELA BIHARI  - La Orgă
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
INA HUDEA  - Preluare regia artistică
CRISTINA ALBU  - Regie scenă culise

 




LUNI, 18 APRILIE 2016,
ORELE 09.00 - 12.30





SĂ CUNOAȘTEM OPERA!

Ziua Porților Deschise micilor spectatori

EVENIMENT DEDICAT PROGRAMULUI
"ȘCOALA ALTFEL: SĂ ȘTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!"
 




MIERCURI, 20 APRILIE 2016,
ORA 18.30





SHAKESPEARE 400

GALĂ DE OPERĂ


JÓZSEF HORVÁTH  - Dirijor
INA HUDEA  - Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenografia
 
IRINA SĂNDULESCU BĂLAN  
ALICE LOPEZ (invitată)  
DIANA ȚUGUI  
COSMIN IFRIM (invitat)  
HECTOR LOPEZ  
FLORIN POP  
FLORIN ESTEFAN  
FÜLÖP MARTIN  
OLEG IONESE  
PETRU BURCĂ  
 

ORCHESTRA ȘI CORUL OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor
CRISTINA ALBU  - Regie scenă culise
 

În program:
Selecțiuni din operele Macbeth de Giuseppe Verdi, Hamlet de Pascal Bentoiu, Roméo et Juliette de Charles Gounod, Hamlet de Ambroise Thomas și Otello de Giuseppe Verdi



 




JOI, 21 APRILIE 2016,
ORA 11.00
CASA DE CULTURĂ A STUDENȚILOR





LÉO DELIBES
COPPÉLIA

Balet în trei acte
SPECTACOL DEDICAT PROGRAMULUI
"ȘCOALA ALTFEL: SĂ ȘTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!"



VASILE SOLOMON  - Coregrafia. Regia artistică
VALENTIN CODOIU  - Scenograf
 
Povestitor:  - RUSLAN BÂRLEA (invitat)
 
ADELINA FILIPAȘ  - Swanilda
AUGUSTIN GRIBINCEA  - Franz
MARIUS TODA  - Dr. Coppélius
LUANA POP  - Coppélia, păpușa
DAN ORĂDAN  - Primarul
CRISTINA TODA  - Soția primarului
DANIEL MOGA  - Cârciumarul
MIRCEA MUNTEANU  - Prietenul lui Franz
CĂLIN NIȚULESCU  - Preotul

LAURA POP, DORINA LUCACIU, DALIA COSTEA, ROXANA COCIȘ, INGRID POKA, PATRICIA CENAN - Prietenele Swanildei


DALIA COSTEA, DORINA LUCACIU, VALENTIN MIHĂILĂ - Pas de trois


DOINA ANAMARIA FLOREA - Zâna Aurora (Zori de zi)


LAURA POP, MICHELE TIRAPELLE - Omul turmentat și soția

OFELIA MĂRGINEAN, GABRIELA SIMA, CRISTINA BOBOC, VALENTIN MIHĂILĂ, PAUL CUIBUS, RĂZVAN BOAR - Dans maghiar


GABRIELA SIMA, OFELIA MĂRGINEAN, CRISTINA BOBOC, DIANA GROZA, POLINA STĂNESCU, ROXANA COCIȘ, VALENTIN MIHĂILĂ, MIRCEA MUNTEANU, PAUL CUIBUS, ROBERT KALMAN, RĂZVAN BOAR, ALEX DOBRE - Mazurca


IULIANA DANE, INGRID POKA, LAURA POP, OFELIA MĂRGINEAN, PATRICIA CENAN, DIANA GROZA, PAUL CUIBUS, VALENTIN MIHĂILĂ - Valsul orelor


ENIKÖ FĂRCAȘ, ANTONELA OANCEA - Două florărese
 
 
ANCA OPRIȘ POPDAN  - Asistent coregraf
DAN LUPEA  - Regie scenă culise

 




SÂMBĂTĂ, 23 APRILIE 2016
ORA 19.00





MARȚIAN NEGREA
REQUIEM PARASTAS

CONCERT VOCAL-SIMFONIC
ÎN PARTENERIAT CU EPISCOPIA ROMÂNĂ UNITĂ CU ROMA,
GRECO-CATOLICĂ, DE ORADEA


GHEORGHE VICTOR DUMĂNESCU  - Dirijor
 
IRINA SĂDULESCU BĂLAN  - Soprană
IULIA MERCA  - Mezzosoprană
SERGIU COLTAN (invitat)  - Tenor
FLORIN ESTEFAN  - Bariton
 

CORUL ȘI ORCHESTRA OPEREI NAȚIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA
 
CORNELIU FELECAN  - Dirijor cor

CORUL "SCHOLA CANTORUM" AL FACULTĂȚII DE TEOLOGIE GRECO-CATOLICĂ DIN ORADEA
 
RADU MUREȘAN  - Dirijor

 



SPECTACOLELE SUNT TITRATE ÎN LIMBA ROMÂNĂ



Coregraf: VASILE SOLOMON.
Dirijor cor: CORNELIU FELECAN.
Asistent regia artistică: DAN LUPEA.
Asistent coregraf: ANCA OPRIȘ POPDAN, MARIUS TODA.
Concert maeștri: VLAD BACIU, RADU DUNCA.
Pregătirea muzicală: OVIDIU MOLDOVAN, LUCIAN DUȘA, ADELA BIHARI, LELIA SERAFINCEANU, DORINA CÂRLIG.
Operator titraj: DIANA BACIU.
Sufleori: MONICA MATEI DENIȚIU, FLAVIU MOGOȘAN.
Regie scenă culise: CRISTINA ALBU, DAN LUPEA.
Asistent regie scenă: SILVIA PAPADOPOULOS.




ÎNREGISTRAREA AUDIO, VIDEO ŞI FOTOGRAFIEREA ÎN TIMPUL SPECTACOLULUI SUNT STRICT INTERZISE.

DIRECŢIUNEA ÎŞI REZERVĂ DREPTUL MODIFICĂRILOR IMPUSE DIN MOTIVE OBIECTIVE. TOATE MODIFICĂRILE VOR FI ANUNŢATE PE SITE-UL OFICIAL AL INSTITUŢIEI.

BILETELE SUNT PUSE ÎN VÂNZARE LA AGENŢIA TEATRALĂ DIN PIAŢA ŞTEFAN CEL MARE NR. 14, TELEFON: 0264-592.466, DESCHISĂ ZILNIC ÎNTRE ORELE 11-17 ŞI CU 30 DE MINUTE ÎNAINTE DE ÎNCEPEREA REPREZENTAŢIEI, LA CASERIA DIN HOLUL OPEREI SAU LA LOCAŢIA MENŢIONATĂ PE AFIŞ. SÂMBĂTA ESTE ÎNCHISĂ.
DIN RESPECT PENTRU ARTIŞTI, INTRAREA LA SPECTACOLELE OPEREI NAŢIONALE ROMÂNE CLUJ-NAPOCA DUPĂ ORA DE ÎNCEPERE ANUNŢAŢĂ PE BILET, NU MAI ESTE PERMISĂ DECÂT LA PRIMA PAUZĂ. NEPREZENTAREA LA TIMP, LA SPECTACOL, NU DĂ DREPTUL LA RAMBURSAREA BILETULUI SAU LA UTILIZAREA SA LA O REPREZENTAŢIE ULTERIOARĂ.


Cluj-Napoca - oraş candidat pentru Capitală Culturală Europeană 2021


Fidelia  Ronda Medical  Rigips Romania

Art Grafic  VP Holding



PARTENERI MEDIA:
Art Act Magazine,
FĂCLIA de Cluj,
ROMÂNIA LIBERĂ,
RADIO ROMÂNIA CULTURAL,
RADIO Cluj,
RADIO RENAŞTEREA,
ZILE ŞI NOPŢI,
24 FUN,
ŞAPTE SERI,
Radio Impuls,
IULIUS MALL,
WELCOME2 CLUJ,
Carrefour,
Radio România Muzical